Lekce 1 - Úvod, pár slov o tvoření her

GM - Základy

Hraní počítačových her je zábavné, během několika okamžiků se můžete dostat do naprosto jiných světů, stát se pilotem Formule 1, slavným hokejistou, nebo cokoliv jiného.

Ale mnohem zábavnější je vytvořit si vlastní počítačovou hru a nechat ostatní aby jí hráli. Naneštěstí, tvoření počítačových her není jednoduché. Vývoj komerčních her které si dnes kupujeme zabere týmu o 10ti až 50ti lidech rok až tři a rozpočet snadno dosáhne několika miliónu dolarů. A všichni tihle lidé jsou velmi zkušní: programátoři, grafici, zvukaři, techničtí experti, atd.

Takže to znamená že vytvořit si svou vlastní počítačovou hru je nemožné? Naštěstí ne. Samozřejmě nemůžete očekávat že vytvoříte vlastní Quake nebo Age of Empires během několika dnů. Ale to také není nutné. Jednoduché hry, jako Tetris, Pacman, Space Invaders, atd. jsou také zábavné a mnohem jednodušší na vytvoření. Bohužel tyto hry také vyžadují dobré programovací schopnosti potřebné pro grafiku, zvuk, interakci uživatele, atd. A tady přichází Game Maker který byl napsán aby bylo mnohem jednodušší vytvořit tyto hry. Nemusíte umět programovat. Intuitivní drag-and-drop rozhraní vám umožní vytvořit si svou vlastní hru velmi rychle. Můžete vkládat a vytvářet obrázky animované obrázky, zvuky a používat je. Můžete jednoduše definovat objekty ve vaší hře a nastavit jim chování, také můžete vytvářet místnosti s posouvajícím se pozadím které je umístěno v místnosti ve které se hra odehrává. A když budete chtít plně ovládnout to co se bude ve vaší hře dít je zde skutečně jednoduchý programovací jazyk zabudovaný v Game Makeru.

Game Maker  se zaměřuje na dvoudimensionální hry (2D) ale to neznamená že nemůžete vytvořit 3D hry jako například Quake, ale musíte počítat s určitým omezením 3D grafiky. Ale nenechte se tímto odradit, mnoho skvělých her, jako například Age of Empires, Command & Conquer a Diablo používají 2D grafiku i když vypadají jako 3D. A vytváření 2D her je mnohem jednodušší a rychlejší. 

PacMaze2

  Hra PacMaze2.

V Game Makeru nemusíte vytvářet pouze hry.

Particler

 Particler - program pro vytváření částicových efektů pro Game Maker.

 

Game Maker má dvě verze free a registrovanou verzi. Verze free je samozřejmě zdarma a můžete volně distribuovat své v ní vytvořené hry a pokud budete chtít můžete je i prodat. Více se můžete dočíst v přiložených licenčních smlouvách. Ale je důrazně doporučeno si Game Maker zaregistrovat. Registrace otevře několik dalších funkcí Game Makeru a odstraní logo Game  Makeru při běhu vaší hry. Registrací také podpoříte budoucí vývoj Game Makeru.

Tento kurz vás naučí mnoho o Game Makeru,  také vás naučí jak si vytvořit svojí vlastní hru. Ale musíte počítat s tím že ani s tímto programem to není uplně jednoduché, vyžaduje to mnoho důležitých aspektů: programování, grafiku, zvuky, interakce uživatele a další, hlavně základy by vás mohly odradit ale jakmile se do toho dostanete uvidíte že vytváření vlastních her je velká zábava a proto hurá do toho :) Enjoy.

Game Maker ke stažení.

 


 

Napsal uživatel wix